Často kladené otázky

Kategorie
 
 
 
 
 

Falešné bankovky v oběhu

Otázka 6/2017

Dostali jsme otázku, kde nás klient upozornil na vysoký výskyt falešných eurobankovek v obchodech z jižního Slovenska (hlavně 50 Eur) a jak se může ochránit před přijetím takové bankovky.

V první řadě děkujeme za upozornění. Podobné informace si lze přečíst i ve veřejných médiích (napr. článek  https://www.cas.sk/clanok/562722/pozor-na-falosne-50-eurove-bankovky-mladici-nimi-platia-pri-kupe-aut-mobilov-kabeliek/). V současné době jsou takové případy většinou ve stádiu vyšetřování orgány činnými v trestním řízení a nám nepřísluší se v tomto stadiu k tomuto vyjadřovat.Ilustrační obrázek
Důležité je však, aby hlavně provozovatelé obchodů, restaurací, čerpacích stanic, novinových stánků (protože toto jsou nejčastější místa, kde se snaží podvodních uvést ne zrovna bankovky do oběhu) ... věnovali přijímání peněz zvýšenou pozornost. Znamená to hlavně, aby přijímané bankovky důkladně překontrolovali buď svými smysly (zde je třeba, aby byl personál dobře zaškolený as ověřováním bankovek měl i praktické zkušenosti, tz aby absolvoval odborné kurzy) nebo personál měl k dispozici testery nebo ověřovače bankovek, které splňují náročné normy . O tomto jsme již psali v předchozím příspěvku:
Postup je upraven vyhláškami NBS - najdete je na  http://www.nbs.sk/sk/legislativa/uplne-znenia-inych-vseobecne-zavaznych-pravnych-predpisov-patriacich-do-kompetencie-nbs/oblast-emisie-bankoviek -a-minci . (zejména vyhlášky 464/2001, 465/2001 a 607/2008) a v ČNB zákonem https://www.cnb.cz/cs/platidla/pravni_predpisy/zakon_obeh.html. Na tomto místě doporučujeme, aby si každý provozovatel zvážil, zda se mu investice do dobrého testeru vyplatí, nebo bude věřit, že jemu se nic stát nemůže.  

 

"Pípání" testerů bankovek

Dotaz z 02.06.2017

Zakoupili jsme bankovní testery Anwit CT 332. Kolegynky tyto přístroje nyní používají, ptali se zda kontrolují 500 eurobankovky. Stalo se jim totiž, že 500 eurobankovka pípala a tak ji nepřijali. Chtěla jsem se zeptat, jestli jste už měli takový problém.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze